Meşrutiyet Caddesi 14/16 Kızılay/ Çankaya-Ankara
Telefonlar: 0312 419 41 40

Nas Server Kurulumu

Search

Nas Server Kurulumu

NAS, Network Attach Storage, kısaca Network üzerinden çalışan veri depolama cihazıdır. Çok basit olarak ethernet kablosu ile çalışan harici disk gibi düşünebilirsiniz.

Genişletilebilirlik; daha fazla depolama kapasitesina ihtiyaç duyuyorsanız, kullanılabilir depolama kapasitesinı büyütmek için bayağıçe yeni bir NAS cihazı ekleyin.

Hata toleransı; NAS, ağınıza extra hata toleransı seviyesi getirir. NAS aletinin bir hata noktası olmasını önleyecek bir RAID şeklinde önlem alır. NAS sistemleri çoğunlukla birden fazla sabit disk içerir ve bunlar ek yedekleme/güvenlik için; mantıksal, yedekli depolama konteynerleri veya RAID dizileri olarak ayarlanırlar böylece, disk hatası durumunda veriler korunmuş olur.

Dosya paylaşma; Ev, küçük ofis yada işletme kullanıcısı olun, NAS cihazları ağınızdaki diğer PC ve dizüstü bilgisayarlarla büyük miktarda verileri kolaylıkla ve etkili şekilde paylaşmanızı sağlar.

NAS bizlere ne fayda getirir?

Ağa Bağlı Depolama (NAS) bir ofis veya ev ağında verileri depolamak, paylaşmak için güçlü ve kanıtlanmış bir teknoloji haline gelmektedir. NAS’a olan talep artışının birkaç önemli unsurü ise;

Maliyet kazancı; Artık fazlaca pahalı bir seçenek olan mevcut sunucuları yükseltmek veya değiştirmek yerine, ağınıza depolama ekleyebilirsiniz. NAS, ofis yada ev ortamında ağ paylaşımlı depolamaya ihtiyaç duyan son kullanıcılar için, düşük maliyetli ve genişletilebilir bir çözüm sunuyor. NAS mimarisi yeni ve daha büyük bir sunucu satın almaksızın yada mevcut olanı yükseltmeksizin ağa depolama eklemenizi sağlar. Bu nedenle NAS, sunucu teknolojisindeki mevcut yatırımınızı büyütmek için etkili bir stratejidir.

Yönetimsel uygunluk; NAS sıradan bir çözüm sunmaktadır: Fotoğrafları, dosyaları, müzik veya videoları bir merkezi noktaya depolamak ve buradan paylaşmak ve de ev veya ofis ağındaki herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayar kullanıcısı tarafınca erişilmelerini sağlamak. NAS tabanlı depolama; manuel disk genişlemesi ve arşivleme fonksiyonlarını, kullanıcı ve uygulama ayırma, veri koruma ve diğer zaman alıcı depolama bakım etkinliklerini basitleştiren veya azaltan yönetimsel özellikler sunar.

Daha sağlam bir veri güvenilirliği; Birden daha çok durağan sürücüye sahip NAS cihazları, ağa ekstra bir hata toleransı düzeyi getirmesinin yanı sıra, yansıtmalı RAID özellikleri ve fonksiyonelliği de sunar